[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

مشاوره و روان درمانی چیست؟

تقریبا همه افراد در مراحل مختلف زندگی با چالش ها و مشکلاتی مواجه می شوند که در برخی موارد ممکن است  آنها را به شدت آشفته کرده و مقابله با این مشکلات بیش از توان و ظرفیت آنها باشد و نتوانند راه حل مناسب را پیدا کنند و لذا نیاز به کمک تخصصی داشته باشند.

کمک به افراد ناراحت و پریشان و تسکین آلام بشری از جمله کارهای شرافتمندانه ای است که امروزه وظیفه آن بر دوش متخصصان سلامت روان و رشته های یاری دهنده مانند مشاوره، روانشناسی، روانشناسی بالینی و تخصص های وابسته گذاشته شده است.

فرد مشکل دار که معمولا  نام مراجع یا بیمار برای او استفاده می شود، پس از مراجعه به یک فرد متخصص(مشاور یا روان درمانگر) و در محیطی امن و قابل اعتماد در مورد نگرانی های خود صحبت می کند و احساسات، باورها و افکار خود را با او در میان می گذارد.

مشاوره و روان درمانی فرایند ملاقات فرد با یک مشاور یا درمانگر است و بین ایندو رابطه ای شکل می گیرد که از ابتدا شبیه  دیگر روابط معمول زندگی فرد نیست.

مشاور و روان درمانگر آموزش دیده و مجرب فردی با ویژگی ها و خصوصیات خاص شخصیتی است که توانایی ها و مهارت های کاری یک مشاور موثر را دارد. او طی فرایندی خاص، ضمن توجه به صحبت های مراجع یا بیمار، با استفاده از نظریه های مشاوره و روان درمانی، بر مبنای یک نظریه خاص و یا با تلفیق و یکپارچه کردن رویکردهای مختلف، اهداف، برنامه ها و نقشه درمان متناسب با مراجع را مشخص و اجرا می کند. مشاور و روان درمانگر با استفاده از روشهای روان شناختی در صدد است تا مراجع از طریق کسب بینش، مهارت های لازم را برای حل مسایل و مشکلات روانی خود به دست آورد و کارکرد های اجتماعی، هیجانی و رفتاری او در جهت رشد و تعادل روانی بهبود یابد.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][us_single_image image=”6783″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

مشاور یا روان درمانگر کیست؟

کار حرفه ای مشاوره و روان درمانی چالش هایی را به همراه دارد که  مشاور و روان درمانگر حرفه ای ابتدا باید خلوص داشته و علاقمند به کمک به کسانی که مشکلات روانی دارند باشد، آموزش های لازم را در این زمینه دیده و  با دانشی که از نظریه های شخصیت، روان درمانی و مشاوره کسب می کند  به مراجع یا بیمار کمک کند تا در محیطی امن و حمایت گرایانه صحبت کند.

مشاور و روان درمانگر در برنامه های آموزشی خود دانش و مهارتهایی را کسب و به همراه هنر مشاوره از آنها استفاده می کند، مانند مهارت برقراری رابطه موثر تا در این رابطه مراجع راحت صحبت کرده و اعتماد کند، مهارت توجه مثبت نامشروط، مشاهده و خوب شنیدن به صحبت های مراجع، درک توام با همدلی، مهارت انعکاس و بازخورد دادن به بیانات و احساسات مراجع.

برنامه های آموزشی تربیت مشاور و روان درمانگر بسیار دقیق است. آموزش و تجربه آموزی در حین گرفتن مدرک کارشناسی ارشد و دکترا و پس از آن در صدد است مهارت های میان فردی و عملکرد مشاور و روان درمانگر را ارتقا دهد تا بدان وسیله مراجع در جهت رشد و شکوفایی خود تغییر کند.

رویکردها و نظریه های مختلف مشاوره و روان درمانی در دنیا  لیست موسسات خود را برای آموزش و تربیت مشاور ارائه می دهند و در این زمینه استاندارهایی را برای خود تعریف و آنها را در پرورش مشاور و روان درمانگر در نظر می گیرند. گذراندن دروس مختلف، مطالعه کتاب های مختلف در زمینه بالینی،  شرکت مستمر در سمینارها و کنفرانس، و کارگاه های مختلف، انجام کار عملی زیر نظر استادان در شرایط، محیط ها و با افراد و گروههای مختلف. کارآموزی در حین تحصیل و پس از آن و زیر نظر متخصصان حرفه ای  نقش بسیار مهمی در پرورش مشاور ایفا می کند. همچنین مشاوران و روان درمانگران باید نظارت و سرپرستی گروه های کوچک را خود تجربه کنند، گروه درمانی را مشاهده، کمک رهبری و رهبری گروه را انجام داده باشند و خلاصه برای گرفتن پروانه کار، باید چند سال تجربه تمام وقت در این زمینه داشته باشد.

گرچه افراد دیگری هم گام در این حیطه تخصصی می گذارند و سعی می کنند به روش خود به فردی که به آنها اعتماد کرده و مسائل خصوصی و محرمانه خود را بازگو و از آنها استمداد طلبیده یاری رسانند، مانند زمانی که دانش آموز به معلم خود، کارمند به مدیر، بیمار به نرس یا دکتر، فرد به یک روحانی اعتماد می کند و او را وارد فضای روانشناختی خود می کند. در اینصورت دو نوع رابطه شکل می گیرد مثلا کارمندی که به مدیر خود اعتماد کرده و از او در خصوص مسائل شخصی استمداد می طلبد، به جز رابطه اداری، نوع دیگری از رابطه شبیه رابطه مشاور و مراجع را برقرار می کند که این رابطه جدید ساز و کار خاص خود را می طلبد که چنانچه مدیر دانش و مهارت لازم در این زمینه را نداشته باشد، رابطه نیز اثربخشی و کارایی خود را نخواهد داشت.

لذا افراد برای استفاده از خدمات یاری دهنده به صورت حرفه ای و در انتخاب فرد متخصص باید حساس و  دقت لازم را بکار گیرند و به افرادی مراجعه کنند که  مجوز کار و پروانه خود را از نهادهای حرفه ای و تخصصی بخصوص  “سازمان نظام روانشناسی و مشاوره” کسب کرده و آموزش ها و تجربه لازم را در این زمینه دیده باشند.

صرف داشتن مدارک کارشناسی ارشد و دکترا برای انجام کار حرفه ای و بالینی مشاوره و روان درمانی کفایت نمی کند.

تفاوت مشاوره و روان درمانی دو اصطلاح مشاوره و روان درمانی هم پوشی و مشترکات زیادی دارند و معمولا به جای یکدیگر به کار برده می شوند و نمی توان مرز روشن و مشخصی بین ایندو ترسیم و برای مراجعان و متخصصان محدودیت قایل شد.

کوشش های زیادی برای جدا کردن روان درمانی از مشاوره صورت گرفته به عنوان مثال گروهی معتقدند که مشاوره روندی کوتاه مدت است و بیشتر بر زمان حال و مسایل کنونی  و بر رفتار مراجع که فردی بهنجار است تاکید دارد و در محیط های آموزشی صورت می گیرد، در حالیکه روان درمانی با اختلالات و بیماری های روانی بیمارانی که به شدت پریشان هستند سرو کار دارد و اکثرا در محیط های پزشکی صورت می گیرد. روان درمانی  ضمن تاکید بر زمان حال به گذشته های دور و ریشه های مشکل در کودکی نیز توجه کرده و آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد و لذا روند درمان طولانی تر است.

در انگلستان دو اصطلاح  مشاوره و روان درمانی یکسان و در آمریکا بین ایندو تفاوت قایل هستند

مشاور یا روان درمانگر چگونه به فرد مشکل دار کمک می کند؟

اقدام یک فرد مشکل دار برای ملاقات با یک فرد متخصص بهداشت روان، قدم اولیه و بزرگی است که او را در مسیر  سلامت روان و روند بهبودی قرار می دهد.  ابتدا مشاور یا روان درمانگر با مراجع یا بیمار خود رابطه سالم، مثبت، حرفه ای و محرمانه برقرار می کند، دستورالعمل های اخلاقی را رعایت می کند و با در نظر گرفتن تفاوت های فرهنگی و نژادی، قومی، جغرافیایی و بافت اجتماعی فرهنگی، سعی می کند تا ضمن گوش دادن به مراجع او را درک و حمایت کند. مراجع از طریق صحبت کردن با مشاور ارتباط برقرار می کند و  مسائل و نگرانی ها و احساسات  خود را بیان می کند.

مشاور با دقت به مسائل و داستان زندگی خصوصی و شخصی مراجع گوش می دهد و به بررسی افکار، باورها و احساسات او می پردازد و سعی دارد امیدها ، شک ها، تردیدها و مشکلاتی را که فرد با آنها مواجه است را درک نماید، در اینصورت مراجعان نیز خود و دیگران را بهتر درک می کنند و تصمیمات بهتری اتخاذ می کنند.

دانش و تجربه مشاور و روان درمانگر از نظریه ها و مفاهیم و مهارتهای مشاوره و روان درمانی کمک رسانی را تسهیل می کند. نظریه ها و رویکردهای مختلفی در زمینه چگونگی و نحوه یاری رساندن به افراد وجود دارد و برخی از این نظریه ها طرفداران زیادی دارند. فرایند درمان با مشخص کردن اهداف درمان، شیوه عمل، مراحل و گام هایی که مراجع برای رسیدن به آن اهداف در پیش می گیرد مشخص می شود.

دلایل مراجعه افراد به مشاور یا روان درمانگر

از جمله دلایل مراجعه افراد به مشاور و روان درمانگرها عبارتند از: مشکلات ارتباطی،  اضطراب، افسردگی، اختلالات خوابیدن و  خوردن مانند بی اشتهایی روانی، پر خوری و کم خوری ، بحران ها، اختلالات اضطرابی، اختلال وسواس فکری عملی، استرس پس از سانحه، اختلال دو قطبی، وابستگی به مواد مانند الکل و قمار، اختلالات شخصیت، شخصیت وابسته، اختلالاتی که فرد را از واقعیت ها دور می کند. افراد در موارد زیر نیز به متخصص مراجعه می کنند:  حل تضادهای خانوادگی با همسر،  کاهش اضطراب و استرس مربوط به کار، مقابله با تغییرات اساسی زندگی مانند طلاق، مرگ عزیزان یا از دست دادن شغل، مشکلات جسمانی مانند سرطان یا دردهای مزمن، آسیب های مربوط به سو استفاده جنسی یا تماشای خشونت، مشکلات جنسی که مربوط به علت های جسمانی یا روانشناختی است، بی خوابی، خاطرات مربوط به ضایعه استرس زا، شوک ها و ضربه های روحی.

مشاور و روان درمانگر ممکن است در برخی موارد تشخیص دهد که در کنار استفاده از روش ها و فنون مشاوره و روان درمانی، لازم است فرد دارو نیز مصرف کند و لذا او را به روانپزشک ارجاع می دهد. مطمئنا روش های بالینی مکمل دارو درمانی است.

برخی از افراد شخصا برای استفاده از خدمات مشاوره و روان درمانی مراجعه و اهداف خاص خود را دنبال می کنند  برخی دیگر توسط والدین، دوستان، خانواده، پزشکان و دادگاه ها تشویق یا ارجاع داده می شوند.لذا مراجعان باید در این زمینه دقت، توجه و شناخت لازم را داشته باشند.

رعایت اصول اخلاقی

مشاور یا روان درمانگر به شیوه ای اخلاقی و قانونی رفتار می کند. سازمان های تخصصی برای دست اندرکاران خدمات یاری دهنده اصول خلاقی تدوین کرده اند که رفتار مناسب مشاوران و درمانگران را توصیف می کند. رازداری و محرمانه بودن اطلاعات از جمله  اصول اخلاقی  حاکم در جلسه درمان است.

مشاوره کودک

کودکانی شاد و موفق

بعضی از کودکان خواسته یا ناخواسته دچار مشکلاتی می شوند که تشخیص و درمان آن بدون مراجعه به روانشناس یا روانپزشک کودک امکان پذیر نمی باشد. از جمله ابن مشکلات یا اختلالات: اختلالات ارتباطی، اختلالات فراگیر رشد، تیک، اختلالات دفعی، اضطراب، خجالتی بودن، انزوا طلبی، مشکلات رفتاری، ترس، افسردگی، بیش فعالی، مشکلات توجهی، پرخاشگری، ناتوانی یادگیری، مشکلات تغذیه ای، شب ادراری و… می باشد. این مسایل معمولا با مشاوره ، رواندرمانی، بازی درمانی، نوروفیدبک، داروهای روانپزشکی، آموزش والدین و در مواردی ترکیبی از چند یا همه این موارد به خوبی حل می شود.

مشاوره کودک با هدف

 • آموزش والدگری صحیح و موثر
 • آگاه سازی والدین در مورد ویژگی ها، ظرفیت ها و تفاوت های کودکان در هر مقطع سنی
 • حل مشکلات کودکان در زمینه های مختلف رفتاری، تحصیلی، ارتباطی
 • ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات کودک
 • ارزیابی هوش و انجام تست های IQ

کودکانی که با جدایی یا طلاق یا مشاجرات والدین روبرو هستند. اطفال و نوجوانانی که تجربه فقدان و سوگ عزیزان راداشته اند. کودکان و نوجوانانی که مورد سواستفاده های جنسی، آزار و… قرار گرفته اند و همچنین کودکانی که دچار بیماری های ناتوان کننده جسمی می باشند نیاز مبرم به حمایت های روانشناسی کودک دارند.

چه زمانی به روانشناس کودک مراجعه کنم؟

 • می خواهید فرزندتان را با کمترین درصد اشتباهات پرورش دهید و پیچ و خم های رفتار و هیجان هایش را بشناسید؟
 • فرزند شما در موقع درس خواندن تمرکز لازم را ندارد؟
 • کودک‌تان به شکل غیرقابل کنترلی پرخاشگر شده است؟
 • فرزندتان جنب و جوش یا تخریب‌گری زیادی دارد؟
 • کودک تان دچار ترس های غیر منطقی است یا مضطرب است؟

مشاوره زناشویی

لذت زندگی را به خود هدیه دهید.

حل مشکلات زناشویی زوجین، درمان اختلالات جنسی، درمان اختلالات هویت جنسی، آموزش مسایل زناشویی به جوانان، آموزشهای پیش از ازدواج، تشخیص مسایل جنسی بهنجار از نابهنجار، آموزش صحیح مسایل زناشویی و افزایش لذت زندگی سالم و …

مشاوره خانواده

خانواده ای شاد باشید.

همه خانواده ها باید خود را برای کنار آمدن با مشکلات روزمره آماده سازند و راهکارهای مناسب برای کنار آمدن با فشارهای روانی که از بیرون و درون به خانواده وارد می شوند را بیاموزند.
خانواده های توانا علاوه بر تعالی و بقای کل نظام خانواده، موجب رشد و شکوفایی یکایک اعضای خانواده می شوند. در حالیکه در خانواده های نابسامان منافع بعضی تامین و نیازهای عده ای دیگر بی پاسخ می ماند و یا آنکه علیرغم ثبات ظاهری خانواده، همه یا بعضی افراد خانواده ناراضی هستند.

مشاوره خانواده در زمینه

 • حل اختلافات و تعارضات همسران
 • مسائل والدین و فرزندان
 • پرداختن به مشکلات ارتباطی در خانواده
 • غنی سازی روابط عاطفی و جنسی همسران
 • افزایش سطح رضایت زناشویی
 • مشکلات مربوط به خیانت همسر
 • مشکلات ناشی از تفاوت های قومی، عقیدتی، تحصیلی و…
 • آموزش مدیریت خشم
 • مشکلات در ارتباط با خانواده همسر
 • مشاوره در زمینه جدایی و طلاق

مشاوره خانواده در زمان هایی که خانواده با موقعیتی جدید نظیر بارداری، تولد فرزند، مهاجرت، ازدواج و رشد فرزندان، یلوغ نوجوانان یا با مشکلات و آسیب هایی نظیر اعتیاد، افسردگی، بیماری یا مرگ عزیزان، خیانت، ورشکستگی، خودکشی و …. روبرو می شود، ضرورت دارد.

مشاوره خانواده ها تنها به حل اختلاف وایجاد جو مسالمت آمیز ختم نمیشود، بلکه در موارد زیادی سبب بهبود وضع زندگی و ارتقاء سطح رضایتمندی زوجین و همه اعضای خانواده خواهد شد.

مشاوره شغلی و تحصیلی

موفقیت حق شماست

انتخاب رشته تحصیلی و انتخاب رشته مناسب در دانشگاه نقش مهمی در مسیر آینده شغلی و موفقیت و رضایت مندی از زندگی دارد.
تیم مشاوران مجرب و متخصص مرکز مشاوران ایران کلیه مسائل کودکان، نوجوانان و جوانان را بررسی کرده و در کنار مشاوره تحصیلی به مشکلات اضطرابی، استرس، عدم تمرکز و مسائل خانواده هم می پردازند تا موفقیت شما قطعی گردد.

مشاوره تحصیلی در زمینه:

 • برنامه ریزی تحصیلی برای دانش آموزان کلیه مقاطع
 • برنامه ریزی درسی برای کنکوری ها
 • انتخاب رشته
 • تعیین رشته دانشگاه دولتی، آزاد، پیام نور، علمی کاربردی
 • بهبود وضعبت تحصیلی
 • تقویت اعتماد به نفس
 • بهبود انگیزه تحصیلی
 • بهبود مشکلات استرس و اضطراب
 • تمرکز پایین
 • تغییر رشته
 • مشکلات یادگیری
 • کشف استعداد و توانمندی های تحصیلی
 • مدیریت زمان
 • و…

موفقیت نیازمند برنامه ریزی و هدفمندی است

مشاوره فردی

انسان سالم بدون مسئله نیست.

اگر می خواهید مشکلات تان را آن طور که حس می کنید با یک متخصص مطرح کنید، حرف دل تان را بزنید و از آسان ترین راه برای حل آنها باخبر شوید، از روانشناسان متخصص و مشاوران مجرب این مرکز کمک بگیرید.

مشاوره فردی با هدف

 • تشخیص و درمان افسردگی، اختلالات خلقی، وسواس، خستگی مزمن.
 • درمان انواع مشکلات اضطرابی، ترس، فوبی
 • حل مشکلات ارتباطی
 • بهبود اعتماد به نفس و خودکارآمدی
 • درمان اعتیاد
 • درمان مشکلات جنسی
 • درمان پرخوری عصبی و کم اشتهایی عصبی
 • آموزش مدیریت خشم
 • آموزش مدیریت استرس
 • آموزش مهارت های ارتباطی
 • و  ……..

مشاوره تنها به حل مشکلات مقطعی افراد کمک نمی کند و می تواند به عنوان یک روش درمانی بلندمدت و تخصصی انجام شود. اما گذشته از این تعریف روانشناسان معمولا به کمک افرادی می آیند که به دنبال گرفتن نتیجه سریع و حل کردن بحرانی که در یک برهه خاص با آن روبه رو شده اند، هستند

 

چه زمانی برای مشاوره فردی مراجعه کنیم

 • دچار اضطراب هستید یا احساس افسردگی می کنید؟
 • در آستانه جدایی قرار دارید و سر درگم هستید؟
 • در خانواده یا محیط کار یا تحصیل با مسائل آزارنده ای روبرو هستید؟
 • اعتماد به نفس کافی ندارید و احساس شایستگی نمی کنید؟
 • در خانواده با فردی بیمار مواجه هستید و نمی دانید باید چگونه رفتار کنید؟
 • می خواهید خود را بهتر بشناسید و به خودآگاهی برسید؟
 • و ……

مشاوره ازدواج

آگاهانه انتخاب کنید

گرچه معمولا زوجین باهم نزد مشاور ازدواج می آیند. اما مشاوره ازدواج لزوما یک فرایند دونفره نیست و افراد می توانند به تنهایی هم برای یاسخ یه نگرانی ها و مسائل خود به مشاوره ازدواج مراجعه نمایید.

مشاوره ازدواج با هدف:

 • آگاه سازی افراد در جهت شناخت ویژگی های خود و همسر ایده آل
 • بررسی تناسب ویژگی های شخصیتی، روانی، فرهنگی، عقیدتی، خانوادگی، باورها و ارزش ها در طرفین ازدواج
 • بررسی میزان هماهنگی زوجین در مسائل عاطفی و جنسی
 • آموزش مهارت های ارتباط و حل مسئله و اختلاف نظرها
 • آموزش مسائل زناشویی و غنی سازی لذت های زندگی
 • ارتباط با خانواده همسر
 • آموزش مهارت های تعامل با همسر
 • و…

چه زمانی به مشاور ازدواج مراجعه کنیم؟

 • می خواهید ازدواج کنید و می خواهید مطمئن شوید آیا انتخاب درستی کرده اید.
 • برای ازدواج با فرد مورد نظرتان با مخالفت خانواده یا موانعی رویرو شده اید.
 • عاشق کسی شده اید و خواهان ازدواج با او هستید اما نمی دانید این اشتیاق شما عشقی قوی است یا هوسی زودگذر؟
 • قصد ازدواج دارید اما نمی دانید آیا آمادگی لازم برای پذیرش این مسولیت را دارید یا نه؟
 • قصد ازدواج دارید اما نمی دانید چگونه نظر فرد مقابل را جلب کنید.
 • تمایل به ازدواج دارید اما نمی دانید چگونه همسری باید برگزینید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

درباره ما

مرکز مشاوره خورشید یکی از مهم ترین و بهترین مراکز مشاوره در اصفهان می باشد

راه های ارتباطی

آدرس مرکز

اصفهان،سه راه حکیم نظامی،ابتدای خیابان ارتش به سمت فلکه ارتش،ساختمان خورشید

شماره تلفن

031-36257436

شماره تلفن

09137533407

ادرس ایمیل

info@khorshid-psychology.ir

طراحی توسط : شرکت فناوری اطلاعات تابان مهر اصفهان