ده خطای شناختی مسبب روحیات منفی

 • ۲۱ بهمن ۱۴۰۰

 • تعداد نظرات: 91

 • تعداد بازدید: 92

 • مدیر سایت

 • ده خطای شناختی مسبب روحیات منفی

  اغلب کسانی که خطاهای شناختی را مطالعه نموده اند معتقدند که این معلومات زندگیشان را متحول کرده است .با این حال توجه داشته باشید که در بسیاری از مواقع افکار منفی ، سالم و به جا هستند تشخیص افکار سالم از ناسالم و این که چگونه با موقعیت های به راستی منفی بر خورد واقع بینانه داشته باشیم به همان اندازه، رهایی از افکار و احساسات مخدوش اهمیت دارد . با مقاله ده خطای شناختی مسبب روحیات منفی همراه باشید.

  تفکر هیچ یا همه چیز

  يكي از اين خطاهاي شناختي پف تفكر هيچ يا همه چيز است . در اين تفكر ، همه چیز را سفید و در غیر این صورت سیاه می بینید، به نظر شما هر چیزی کمتر از کامل، شکست تلقی می شود .

  تعمیم مبالغه آمیز

  خطاي شناختي دوم ، تعميم مبالغه آميز مي باشد . در اين تفكر هر حادثه منفی و شکستی را، شکستی تمام عیار و تمام نشدنی تلقی می کنید و آن را با کلماتی چون هرگز و همیشه توصیف می کنید . (من همیشه بدشانسم و… )

  فیلتر ذهنی

  خطاي شناختي ديگري كه مسبب روحيات منفي است ، خطاي شناختي فيلتر ذهني مي باشد . در اين خطا تحت تأثیر یک حادثه منفی همه واقعیت ها را تار می بینید. به جزئی از حادثه منفی توجه دارید و بقیه را فراموش می کنید. شبیه چکیدن قطره جوهر که کل بشکه آبی را کدر می کند .

  بی توجهی به امر مثبت

  با خطاي شناختي بي توجهي به امر مثبت و بی ارزش شمردن تجربه ها و کارهای خوب خود، اصرار بر مهم نبودن آنها دارید. کارهای خوب خود را بی اهمیت می خوانید و می گویید هر کسی می تواند این کار را انجام دهد .

  نتیجه گیری شتاب زده

  در خطاي شناختي نتيجه گيري شتاب زده بی آن که زمینه و دلیل محکمی وجود داشته باشد، شتاب زده نتیجه گیری می کنید(فلانی با من برخورد بدی خواهد داشت )، (آبرویم خواهد رفت )، (از عهده انجام این کار بر نخواهم آمد)

  درشت نمایی

  خطاي شناختي ديگر ، درشت نمايي مي باشد . در اين خطا از یک سو درباره اهمیت مسائل و شدت اشتباهات خود مبالغه می کنید و از سوی دیگر، اهمیت جنبه های مثبت زندگی را کمتر از آنچه که هست بر آورد می کنید .

  استدلال احساسی

  فرض را بر این می گذارید که احساسات منفی شما لزوما منعکس کننده واقعیت هاست.(ازسوارشدن در هواپیما وحشت دارم،,حتما پرواز با هواپیما بسیار خطرناک است ).

  باید ها

  در اين خطاي شناختي شما انتظار دارید که اوضاع آن طورکه شما می خواهید و انتظار داری، باشد. باید ها تولید تمرد می کنند و اشخاص تشویق می شوند که درست بر عکس آن را عمل کنند .

  برچسب زدن

  به جای این که بگویید اشتباه کردم به خود برچسب منفی می زنید و می گویید من بازنده هستم .در خطاي شناختي برچسب زدن ، این بر چسب ها (احمق، شکست خورده، بازنده و…) منجر به خشم، اضطراب و دلسردی و کاهش عزت نفس می شود .

  شخصی سازی و سرزنش

  خود را بی جهت مسئول حادثه ای قلمداد می کنید که به هیچ وجه امکان کنترل آن را نداشته اید(زنی از آموزگار پسرش شنید که او خوب درس نمی خواند، با خود گفت: این نشان می دهد من مادر بدی هستم ).  شخصی سازی منجر به احساس گناه، خجالت و شایسته نبودن، می شود .

  نمی توان در تمام لحظات زندگی شاد بود و یا اختیار کامل احساسات خود را در دست گرفت و نمی توان همیشه منطقی بود. همه نواقص و اشکالاتی دارند. ولی با مطالعه خطاهای شناختی ذکر شده و تشخیص افکار منفی سالم و ناسالم می توانید افکار خود را که منجر به احساسات بد یاخوب شما می شوند کنترل کرده و لحظات زندگی خود را خودتان به شادی و آرامش رقم بزنید ؛ همچنين شما ميتوانيد با شركت در كارگاه سلامت روان مركز مشاوره خورشيد ، نحوه كنترل اين خطاهاي شناختي را بياموزيد و احساس مطلوبي را نسبت به زندگي و ديگران تجربه كنيد .

  تيم مشاوره خورشيد | اينستاگرام : @khorshid_psy

  دسته‌ بندی‌ ها :

  ده خطای شناختی مسبب روحیات منفی

  ده خطای شناختی مسبب روحیات منفی اغلب کسانی که خطاهای شناختی را مطالعه نموده اند معتقدند که این معلومات زندگیشان را متحول کرده است .با این حال توجه داشته باشید که در بسیاری از مواقع افکار منفی ، سالم و به جا هستند تشخیص افکار سالم از ناسالم و این […]

  نقد و بررسی‌ها

  هنوز نقد و بررسی‌ای وجود ندارد

  دیدگاهتان را بنویسید

  درباره ما

  مرکز مشاوره خورشید یکی از مهم ترین و بهترین مراکز مشاوره در اصفهان می باشد

  راه های ارتباطی

  آدرس مرکز

  اصفهان،سه راه حکیم نظامی،ابتدای خیابان ارتش به سمت فلکه ارتش،ساختمان خورشید

  شماره تلفن

  031-36257436

  شماره تلفن

  09137533407

  ادرس ایمیل

  info@khorshid-psychology.ir

  طراحی توسط : شرکت فناوری اطلاعات تابان مهر اصفهان