آیا جویدن ناخن نشانه کمالگرایی است؟

 • ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

 • تعداد نظرات: 91

 • تعداد بازدید: 59

 • مدیر سایت

 • آیا جویدن ناخن نشانه کمالگرایی است؟

  شاید همین الان که در حال خواندن این متن هستید، در حال جویدن ناخن یا پیچاندن موی سرتان باشید. اگر چنین عادتی را دارید، جای نگرانی چندانی نیست. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا علل این رفتار یعنی جویدن ناخن را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم که آیا واقعا این رفتار نشانه ای از کمالگرایی است یا خیر ؟!

  رفتارهای ناخودآگاه ابعاد دیگری از شخصیت شما را بازگو می کنند

  شاید همین الان که در حال خواندن این متن هستید، در حال جویدن ناخن یا پیچاندن موی سرتان باشید. اگر چنین عادتی را دارید، جای نگرانی چندانی نیست. پژوهشی که در دانشگاه مونترال انجام شد نشان داد رفتارهای ناخودآگاه مانند ناخن جویدن، ابعادی دیگر از شخصیت شما را بازگو می‌کند.

  اگر ناخن‌هایتان را می‌ جوید ، شما یک کمالگرا هستید!

  افرادی که به طور کلی صبور نیستند و یا به راحتی خسته و مایوس می‌شوند، راحت‌تر درگیر رفتارهای تکراری این چنینی می‌شوند. مهمترین این رفتارها ناخن جویدن، کشیدن مژه‌های چشم و اختلال پوست رفتگی است. این پژوهش «کمال‌گرایی» را دلیل آن می‌داند.

  پاسخ پژوهش ها نشان می دهد جویدن ناخن یک رفتار وسواسی است

  دکتر کیرون اُکانر، استاد روان‌پزشکی دانشگاه و محقق اصلی این پژوهش، می‌گفت: «ما اعتقاد داریم افرادی که این رفتار وسواسی را انجام می‌دهند، شخصیتی کمال‌گرا دارند. به این معنا که آن‌ها نمی‌خواهند کارها را با سرعت معمولی انجام دهند. زمانی که این به خواسته خود نرسند، دچار یاس، بی‌تابی و نارضایتی می‌شوند. میزان خستگی نیز در این افراد بیشتر است.»

  افرادی با سابقه‌ بی‌قراری ، ناخن‌هایشان را بیشتر می جوند!

  پژوهشگران در این مطالعه بر روی 48 شرکت‌کننده کار کردند که نیمی از آن‌ها چنین عادت‌هایی را به طور منظم انجام می‌دادند. افرادی که چنین عادت‌هایی را نداشتند، گروه کنترل این مطالعه را تشکیل می‌دادند. از تمامی شرکت‌کنندگان سوالاتی راجع به وضعیت روحی آن‌ها پرسیده شد. افرادی که سابقه بی‌قراری داشتند، از رفتارهای این چنینی به مراتب بیشتر استفاده می‌کردند.

  اگر هر از گاهی ناخن هایتان را می جَوید جای نگرانی نیست…

  اگر کسی ناخن‌هایش را هر چند وقت یک‌بار بجود اصلا جای نگرانی نیست، زیرا آسیبی متوجه چنین فردی نیست.

  در واقع، پژوهشگران معتقدند که این رفتارها اهداف زودگذر را دنبال می‌کنند، به ویژه زمانی که فرد نمی‌تواند با انرژی و سرعت بیشتری کار خود را انجام دهد. اُکانر گفت: «اثرات مثبت این رفتارها، تحریک و تنظیمِ هیجان و احساس است. اما عامل این رفتار به طور کلی یاس و بی‌تابی است.»

  جویدن ناخن میتواند به یک اختلال رفتاری تبدیل شود

  زمانی که نتوان جلوی این رفتارها را گرفت و این رفتارها با زندگی تداخل ایجاد کنند، می‌توان آن‌ها را در دسته «اختلال رفتاری» جای داد. الیویا مان یکی از بازیگران هالیوودی است که از «وسواس‌ مو كنیِ»‌ مژه‌ها رنج می‌برد گفت: «من ناخن‌هایم را نمی‌جوم، اما مژه‌هایم را یکی‌یکی می‌کنم. درد ندارد، اما خیلی کار آزاردهنده‌ای است.»

  راه درمان چیست؟

  اما چگونه می‌توان این رفتارها را درمان کرد؟ به اعتقاد اکانر اکنون دو راه درمان وجود دارد. یک درمان رفتاری که در آن، یک کار دیگر جایگزین آن عادت می‌شود. راه مجزای دیگری نیز وجود دارد که بر روی عوامل ایجاد تنش، مانند کمال‌گرایی و افکار منفی، تمرکز می‌کند.

  تيم مشاوره خورشيد
  اينستاگرام : khorshid_psy

  جهت دريافت نوبت حضوري و غير حضوري ميتوانيد با ما تماس بگيريد
  ۰۹۱۳۷۵۳۳۴۰۷ – ۰۳۱۳۶۲۵۷۴۳۶
  يا از طريق لينك زير، درخواست خود را بصورت انلاين ثبت كنيد تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس حاصل نمايند .
  درخواست نوبت بصورت انلاين

   

  دسته‌ بندی‌ ها :

  آیا جویدن ناخن نشانه کمالگرایی است؟

  آیا جویدن ناخن نشانه کمالگرایی است؟ شاید همین الان که در حال خواندن این متن هستید، در حال جویدن ناخن یا پیچاندن موی سرتان باشید. اگر چنین عادتی را دارید، جای نگرانی چندانی نیست. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا علل این رفتار یعنی جویدن ناخن را مورد […]

  نقد و بررسی‌ها

  هنوز نقد و بررسی‌ای وجود ندارد

  دیدگاهتان را بنویسید

  درباره ما

  مرکز مشاوره خورشید یکی از مهم ترین و بهترین مراکز مشاوره در اصفهان می باشد

  راه های ارتباطی

  آدرس مرکز

  اصفهان،سه راه حکیم نظامی،ابتدای خیابان ارتش به سمت فلکه ارتش،ساختمان خورشید

  شماره تلفن

  031-36257436

  شماره تلفن

  09137533407

  ادرس ایمیل

  info@khorshid-psychology.ir

  طراحی توسط : شرکت فناوری اطلاعات تابان مهر اصفهان