فوبیا و شخصیت شما

 • ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲

 • تعداد نظرات: 92

 • تعداد بازدید: 74

 • مدیر سایت

 • فوبیا و شخصیت شما

  به طور کلی افراد بسیاری ممکن است به فوبیا و ترس از موقعیت ها و شرایط گوناگون دچار باشند و این ترس به صورت پایدار در آنها وجود داشته باشد.
  در حقیقت به نوعی ترس بیش از حد و غیر منطقی که موجب بروز مشکلاتی برای فرد می شود فوبیا می گویند.
  لازم است بدانید که در برخی موارد ممکن است فرد به فوبیا مبتلا باشد و ترسی عمیق و عذاب آور را تجربه کند.
  همچنین لازم به ذکر است که فوبیا انواع گوناگونی دارد و در هر فرد به شکلی متفاوت است.
  اما ما در این مقاله قصد داریم پس از توضیحاتی پیرامون فوبیا و علت بروز آنها، به بررسی جنبه های پنهان شخصیت شما با توجه به برخی از فوبیا های تان بپردازیم . با ما همراه باشید …

   

  فوبیا چیست؟

   

  همانطور که گفته شد فوبیا به ترسی غیر منطقی، شدید و پایدار  گفته می شود که ممکن است بر اثر برخی عوامل به شکل های گوناگون در موقعیت های متفاوت در افراد بروز کند.

  در حقیقت فوبیا، ترسی غیر  واقعی از یک موقعیت، شی، حیوان، شخص و یا انجام یک فعالیت که فرد در طی آن فرد دچار ترسی بیش از حد شده و ممکن است دچار حملات عصبی و اختلالات اضطرابی شود.

  این مسئله می تواند در شرایط گوناگون مشکلات بسیاری را برای فرد به وجود آورد و فرد را پریشان و مضطرب کند.

  فوبیا می تواند سبک و شرایط زندگی افراد را تغییر داده و کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد؛ زیرا که این ترس می تواند در همه شرایط بروز کند و فرد را دچار مشکل کند.

   

   

   

  علت بروز فوبیا چیست؟

  در واقع می توان گفت که عوامل بسیاری در بروز فوبیا نقش دارند و اغلب یکی از شایع ترین علل بروز آن می توان به عوامل ژنتیکی اشاره کرد. یعنی ممکن است که در سابقه خانوادگی فرد، این علائم و اختلال فوبیا وجود داشته باشد.

  همچنین فوبیا می تواند ریشه از کودکی فرد داشته باشد.

  یعنی فرد به علت برخی از اتفاقات در دوران کودکی خود، دچار ترس بسیار شدید شده باشد، و این مسئله در آینده موجب بروز فوبیا شود.

  زیرا که آن ترس در ذهنش باقی می ماند و فرد نسبت به هر اتفاق مشابه، ترسی شدید را تجربه می کند.

  فوبیا و شخصیت شما 

  ۱-از سیاهی و تاریکی می‌ترسید؟

  اگر از تاریکی می‌ترسید از نظر شخصیتی فردی مثبت و شاد با تخیلی قابل تحسینید. مغز شما فوق‌العاده خلاق است و به همین دلیل به محض قرار گرفتن در محیطی ساکت و تاریک شروع به ساختن سناریوهای پیچیده می‌کند.

  ۲-از صحبت کردن در جمع واهمه دارید؟

  تقریبا ۷۵ درصد مردم جامعه درجاتی از این نوع ترس را دارند. این افراد اغلب درون‌گرا بوده و دوست دارند لحظات خود را در تنهایی و شادی سپری کنند. دوستان کمی دارند اما همین عده محدود صادق و صمیمی‌اند. البته ترس از ابراز وجود کردن یا سخنرانی در جمع به دلیل خجالت آنها نیست بلکه این افراد از «در مرکز توجه قرار گرفتن» بیزارند.

  ۳-از مار می‌ترسید؟

  اگر این تصویر مایه رعب و وحشت شماست یعنی شما فردی دوست داشتنی و گرمید. آدم‌ها و روابط با آنها برای شما در اولویت قرار دارد و حاضرید در هر شرایطی پشت و کمک افراد خانواده و دوستان باشید. ترس از مار نشانه وحشتی است که فرد از در معرض خطر قرار گرفتن خود، دوستان و خانواده‌اش دارد.

  ۴-از خون می‌ترسید؟

  اگر با دیدن خون می‌ترسید یا حالتان به هم می‌خورد اتفاقا نشانه این است که فردی آرام هستید. برای شما بدنتان بسیار محترم است و ترس‌تان از خون به دلیل ترس از این موضوع است که مبادا روزی بدنتان دچار صدمه یا صانحه شدیدی شود.

  ۵-از کثیفی ترس دارید؟

  اگر از آلودگی و بیماری ترس دارید یعنی در مقایسه با دوستان‌تان فردی عصبی هستید. دوست دارید زندگی بسیار مرتب و منظم و برنامه‌ریزی شده باشد. هر چیزی که نظم زندگی شما را بر هم زند مخصوصا کثیفی یا آلودگی یا بیماری شما را دچار اضطراب می‌کند.

  ۶-از عنکبوت می‌ترسید؟

  ۳۰ درصد زنان و ۲۰ درصد مردان مبتلا به این نوع ترس هستند. برخلاف آنچه به نظر می‌رسد شما فردی قوی هستید و جز آن دسته از افرادید که می‌گویند رهبر متولد شده‌اند. ترس از عنکبوت در واقع نوعی میل ناخود آگاه به سمت عادی بودن است. شما ترجیح می‌دهید تحت هیچ فشار و مسئولیتی نباشید. پشت ترس از عنکبوت ترس از استراحت و از دست دادن کنترل ۱۰۰ درصدی مسایل است.

  ۷-از دلقک می‌ترسید؟

  شما فرد صادقی هستید که دروغگویی و از پشت خنجر خوردن را نمی‌پسندید. شما همیشه راست می‌گویید و این موضوع افتخار شماست. از هر ۱۰ نفر یک نفر دچار ترس از دلقک است.

  ۸-از تنهایی می‌ترسید؟

  شما از تنها ماندن متنفر هستید و به همین دلیل تمام وقت‌تان را با دوستان و آشنایان‌تان می‌گذرانید. اگر روابط سالمی دارید این روند را ادامه دهید اما اگر تنها برای فرار از تنهایی ارتباط برقرار می‌کنید مراقب روابط سمی باشید.

  ۹-از ارتفاع می‌ترسید؟

  شما فرد پیچیده‌‌ای ‌هستید از یک سو دوست دارید با افراد جدید آشنا شوید و فعالیت‌های نو انجام دهید اما از سوی دیگر از ناشناخته‌ها به شدت واهمه دارید.

  ۱۰-از شلوغی می ترسید؟

  از قرار گرفتن در محیطی تنگ و پر جمعیت گریزانید؟ شما فردی هستید که به مردم علاقه دارید اما دوست دارید برای خود محدوده مشخصی داشته باشید. دوست دارید آدم‌ها شما را آزاد بگذارند.

  تيم مشاوره خورشيد
  اينستاگرام : khorshid_psy

  جهت دريافت نوبت حضوري و غير حضوري ميتوانيد با ما تماس بگيريد
  ۰۹۱۳۷۵۳۳۴۰۷ – ۰۳۱۳۶۲۵۷۴۳۶
  يا از طريق لينك زير، درخواست خود را بصورت انلاين ثبت كنيد تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس حاصل نمايند .
  درخواست نوبت بصورت انلاين

  دسته‌ بندی‌ ها :

  فوبیا و شخصیت شما

  فوبیا و شخصیت شما به طور کلی افراد بسیاری ممکن است به فوبیا و ترس از موقعیت ها و شرایط گوناگون دچار باشند و این ترس به صورت پایدار در آنها وجود داشته باشد. در حقیقت به نوعی ترس بیش از حد و غیر منطقی که موجب بروز مشکلاتی برای […]

  نقد و بررسی‌ها

  هنوز نقد و بررسی‌ای وجود ندارد

  دیدگاهتان را بنویسید

  درباره ما

  مرکز مشاوره خورشید یکی از مهم ترین و بهترین مراکز مشاوره در اصفهان می باشد

  راه های ارتباطی

  آدرس مرکز

  اصفهان،سه راه حکیم نظامی،ابتدای خیابان ارتش به سمت فلکه ارتش،ساختمان خورشید

  شماره تلفن

  031-36257436

  شماره تلفن

  09137533407

  ادرس ایمیل

  info@khorshid-psychology.ir

  طراحی توسط : شرکت فناوری اطلاعات تابان مهر اصفهان