چهار تاكتيك ساده براي كنترل حواس و مقابله با حواس پرتي

 • ۰۱ آبان ۱۴۰۰

 • تعداد نظرات: 91

 • تعداد بازدید: 59

 • مدیر سایت

 • چهار تاکتیک ساده برای کنترل حواس و مقابله با حواس‌پرتی

  کشف محرک‌های درونی

  برای غلبه بر حواس‌پرتی ابتدا باید بفهمید که چه عوامل و محرک‌هایی باعث می‌شوند که رفتار شما به سمت حواس‌پرتی برود. انسان به‌ طور طبیعی تمایل دارد که از ناراحتی فرار کند. حتی در مواقعی که به دنبال لذت و کارهای خوشایند می‌رویم، در واقع انگیزه ما این است که خود را از ناراحتی خلاص کنیم.دلیل و انگیزه اصلی ما از رو کردن به رسانه‌های اجتماعی، ایمیل، بازی‌های ویدیویی، نماوا، فیلیمو یا فیلم‌های خانگی نه لزوماً برای لذتی است که آنها فراهم می‌کنند، بلکه به این دلیل است که آنها ما را از ناراحتی روانی درون خود دور می‌کنند. این‌ همه هر چند تسکین موقتی می‌دهد اما راهی ناسالم برای مقابله با مشکلات و ناراحتی‌های زندگی است. ما اگر نمی‌توانیم همه شرایط و وقایع خارج را کنترل کنیم، اما حداقل می‌توانیم نحوه واکنش خود را در برابر آن شرایط کنترل کنیم.

  احساس یا فکر پشت حواس‌پرتی را بشناسید

  وقتی متوجه شدید که حواستان می‌خواهد پرت شود، متوقف شوید و در احوال خود تامل کنید و ببینید چه چیزی حواس شما را پرت کرده است؟ یا حال‌تان چطور است؟ آیا اضطراب دارید، خسته شده‌اید یا شاید برای انجام این کار آماده نیستید؟ چه اتفاقي افتاده است كه حواس شما پرت شده ؟؟

  احساسات خود را بنویسید

  توصیه می‌کنيم براي مقابله با حواس پرتي از یک کارنامه استفاده کنید و زمان روز و کارهایی را که انجام می‌دهید، همراه با احساسی که نسبت به آن کار دارید یادداشت کنید. انجام این کار به شما کمک می‌کند رفتارهای خود را با عوامل درونی خود پیوند دهید و با شناخت افکار و احساسات خود قبل از انجام برخی رفتارها، آنها را بهتر مدیریت کنید.

  در احوالات خود کنجکاوی کنید

  توصیه می‌کنيم نسبت به احساسات خود کنجکاو باشید. ببینید دل‌شوره دارید یا بی‌قرار هستید. در این صورت از تکنیک «رقص برگ در باد»‌ استفاده کنیدبراي مقابله با حواس پرتي استفاده كنيد، یعنی تصور کنید در معرض وزش باد هستید و همه افکار مزاحمی را که سبب حواس‌پرتی می‌شوند مثل برگی به جریان وزش باد بسپرید و از شر آنها خلاص شوید.

  دسته‌ بندی‌ ها :

  چهار تاكتيك ساده براي كنترل حواس و مقابله با حواس پرتي

  چهار تاکتیک ساده برای کنترل حواس و مقابله با حواس‌پرتی کشف محرک‌های درونی برای غلبه بر حواس‌پرتی ابتدا باید بفهمید که چه عوامل و محرک‌هایی باعث می‌شوند که رفتار شما به سمت حواس‌پرتی برود. انسان به‌ طور طبیعی تمایل دارد که از ناراحتی فرار کند. حتی در مواقعی که به […]

  نقد و بررسی‌ها

  هنوز نقد و بررسی‌ای وجود ندارد

  دیدگاهتان را بنویسید

  درباره ما

  مرکز مشاوره خورشید یکی از مهم ترین و بهترین مراکز مشاوره در اصفهان می باشد

  راه های ارتباطی

  آدرس مرکز

  اصفهان،سه راه حکیم نظامی،ابتدای خیابان ارتش به سمت فلکه ارتش،ساختمان خورشید

  شماره تلفن

  031-36257436

  شماره تلفن

  09137533407

  ادرس ایمیل

  info@khorshid-psychology.ir

  طراحی توسط : شرکت فناوری اطلاعات تابان مهر اصفهان