مزاحم بازي كودكان نشويد..!

 • ۰۲ دی ۱۴۰۰

 • تعداد نظرات: 91

 • تعداد بازدید: 62

 • مدیر سایت

 • تمام زندگی کودک در بازی خلاصه می‌شود و رشد جسمی،اجتماعی ، روانی و شهامت ورود به محیط اطراف و اجتماع را برای او به ارمغان می‌آورد.
  بازی یکی از مهم‌ترین نیازهای کودکان است و برای یک کودک بسیار مهم‌تر و با ارزش‌تر چیزی است که اطرافیان خصوصا خانواده به آن نگاه می‌کنند. از نظر کودک تمام زندگی‌اش در یک بازی خلاصه می‌شود و بازی کردن کودکان تاثیرات بسیاری در رشد جسمی، اجتماعی و روانی کودک دارد و در واقع کودک با بازی کردن می‌تواند وارد اجتماع شود و شهامت ورود به محیط اطراف خود و اجتماع را پیدا می‌کند.

  کودکان در بازی با اصول و مقررات آشنا می‌شوند و همکاری،همیاری و مشارکت کردن را در بازی می‌آموزند. تقویت حواس چندگانه و تقویت تخیل و خلاقیت ،ارتقاء مهارت‌های اجتماعی و تخلیه هیجانات خود و افزایش شادی و نشاط آن‌ها از دیگر فواید بازی‌های کودکان است.

  نقش بازی در تمام جنبه‌های زندگی یک کودک به خوبی مشخص است،کودکی دوره‌ای پر از هیجان است و اگر این هیجان به کار گرفته نشود و به درستی تخلیه نشود،اثرات منفی روی کودک خواهد داشت.

  وظيفه والدين هنگام بازي كودك چيست؟ وقتی کودک با دیگران در حال بازی است روابط اجتماعی او تقویت می‌شود و به نوعی آزمون و خطا را می‌آموزد،که متاسفانه گاهی والدین به دلیل حساسیت‌ها و دلسوزی‌های بی‌دلیل،جلوی این تجربه کردن را می‌گیرند.

  با توجه به اینکه والدین باید به کودک حق انتخاب نوع بازی را بدهند، به طوری که کودک باید انتخاب کند که چه بازی انجام بدهد از این رو باید کودک را هنگام بازی کردن محدود نکنیم و به او امر و نهی نکنیم و او را رها بگذاریم تا به صورت آزمون و خطا با دنیای خودش آشنا شود،دنیایی که در آینده لاجرم وارد آن خواهد شد.

  این نکته را فراموش نکنیم که کودکان چیزهایی را در بازی می‌آموزند که با امر و نهی و آموزش خیلی نمی‌توانیم آن‌ها را به کودک بیاموزیم.

  بازی‌های کودکان به سه دسته بازی فردی،بازی موازی و بازی اجتماعی تقسیم مي‌شود . بازی فردی تا قبل از دوسالگی رخ می‌دهد و بچه‌ها در آن تنها با خود بازی می‌کنند مثلا ممکن است با دست خود یا یک اسباب بازی با خود بازی کنند و حتی ممکن است ساعت‌ها طول بکشد.

  با توجه به اینکه کودکان در بازی فردی بیش‌تر به دنبال اکتشاف هستند،ميتوان گفت: در بازی موازی که در سن ۲تا۳سالگی رخ می‌دهد بازی ممکن است میان دو کودک رخ بدهد اما کودکان در این نوع بازی با هم بازی نمی‌کنند بلکه کنار هم بازی می‌کنند.

  ا در بازی اجتماعی که بعد از ۳سالگی رخ می‌دهد کودک با همسالان خود بازی می‌کند و در این نوع بازی کودک با افراد دیگر در تعامل است و بازی‌های دسته جمعی و مشارکتی را انجام می‌دهد و با مفاهیمی مثل رعایت نوبت و برد و باخت آشنا می‌شود.

  تيم مشاوره خورشيد | @khorshid_psy

  دسته‌ بندی‌ ها :

  مزاحم بازي كودكان نشويد..!

  تمام زندگی کودک در بازی خلاصه می‌شود و رشد جسمی،اجتماعی ، روانی و شهامت ورود به محیط اطراف و اجتماع را برای او به ارمغان می‌آورد. بازی یکی از مهم‌ترین نیازهای کودکان است و برای یک کودک بسیار مهم‌تر و با ارزش‌تر چیزی است که اطرافیان خصوصا خانواده به آن […]

  نقد و بررسی‌ها

  هنوز نقد و بررسی‌ای وجود ندارد

  دیدگاهتان را بنویسید

  درباره ما

  مرکز مشاوره خورشید یکی از مهم ترین و بهترین مراکز مشاوره در اصفهان می باشد

  راه های ارتباطی

  آدرس مرکز

  اصفهان،سه راه حکیم نظامی،ابتدای خیابان ارتش به سمت فلکه ارتش،ساختمان خورشید

  شماره تلفن

  031-36257436

  شماره تلفن

  09137533407

  ادرس ایمیل

  info@khorshid-psychology.ir

  طراحی توسط : شرکت فناوری اطلاعات تابان مهر اصفهان