خود باوری چیست و راه‌های تقویت آن کدام است؟

 • ۱۷ بهمن ۱۴۰۰

 • تعداد نظرات: 92

 • تعداد بازدید: 86

 • مدیر سایت

 •  خودباوری چیست و راه‌‏های تقویت آن کدامند؟

  بررسی و بهبود خودباوری شامل دو جنبه است؛ یکی جنبه درمان آسیب‌‏های به جا مانده از دوران کودکی، که منجر به احساس نامطلوب از خود می‌‏شود و دیگری، حذف بدبینی نسبت به خود و جنبه دیگر سازندگی نقاط قوت، مثبت و آموختن راههایی که منجر به تقویت حس شایستگی و ارزشمندی می‌‏شود.

   برای تقویت خودباوری درخود، توجه به نکات زیر مفید است :

  خودباوری یاد گرفتنی است.

  ممکن است ضعف خودباوری در حال حاضر شما ناشی از اتفاقاتی باشد که در زمان کودکی و نوجوانی رخ داده‌‏اند. اما در هر سنی که باشید می‌‏توانید رشد کنید وراههای جدیدی برای شناخت خود پیدا کنید. هر چه بیشتر یاد بگیرید، بدانید و درک کنید، خودباوری در شما بیشتر تقویت می‌‏شود. شاید بتوان گفت که شرط اساسی خودباوری، شناخت خود است. بنابراین شما میتوانید با شرکت در کارگاه های آموزشی خورشید و با استفاده از آموخته های خود ، قدم در این مسیر بگذارید .

  نقاط قوت خود را تشخیص دهید و بر آنها تمرکز کنید.

  فکرهای محدود کننده‌‏ای را که در طول زندگی در مورد خودتان در ذهنتان بوجود آمده را دور بریزید. اگر به جای تمرکز بر داشته‌‏ها و توانایی‌‏های‌‏تان، بر کمبود‌‏ها و مشکلات‌‏تان تمرکز کنید، فرصت خودباوری را از دست می‌‏دهید. مشاوران و درمانگران مرکز مشاوره خورشید در کنار شما هستند تا با تلاش خود و کمک آنها بتوانید باورهای مثبت و سازنده را جایگزین باورهای مخرب کنید.

  باورهای منفی در مورد خودتان را شناسایی و به چالش بکشید.

  به صداهای منفی در ذهنتان که شما را دچار تردید می‌‏کنند، توجهی نکنید. بهتر است که هر باور منفی که در مورد خودتان دارید را به یک نکته مثبت تبدیل کنید. استفاده از تکنیک هایی که در کارگاه سلامت روان به شما ارائه میشود ، راهی‌ست برای شناسایی انواع باورها و نقش آن در تقویت خودباوری .

  کارتان را جدی بگیرید.

  برای مثال به کوچکترین کاری که انجام می‌‏دهید اهمیت بدهید. افرادی که در ذهنشان اینگونه می‌‏اندیشند که کارهایی که انجام می‌‏دهند، چندان مهم و با ارزش نیست این حس را بوجود می‌‏آورند که خودشان، شخصیتشان و کاری که انجام می‌‏دهند، اهمیتی ندارد . شرکت در کارگاه عزت نفس میتواند به شما کمک کند تا بیاموزید : «من چون انسانم ارزشمندم» و این گامی اساسی برای تقویت خودباوری است .

  به استقبال مسائل چالش برانگیز بروید.

  اگر به دلیل پایین بودن خودباوری از قرارگرفتن در موقعیتهای اجتماعی دوری می‌‏کنید و یا از امتحان کردن چیزهای جدید اجتناب می‌‏کنید، ممکن است این دوری گزینی در کوتاه مدت به شما احساس امنیت بیشتری بدهد، اما در دراز مدت به ضرر شما و خودباوری‌تان تمام می‌‏شود. زیرا اجتناب از چالشها و موقعیتهای دشوار، ترس‌‏ها و تردید‌‏های نهان شما را تقویت می‌‏کند.

  تیم مشاوره خورشید | اینستاگرام : @khorshid_psy

  دسته‌ بندی‌ ها :

  خود باوری چیست و راه‌های تقویت آن کدام است؟

   خودباوری چیست و راه‌‏های تقویت آن کدامند؟ بررسی و بهبود خودباوری شامل دو جنبه است؛ یکی جنبه درمان آسیب‌‏های به جا مانده از دوران کودکی، که منجر به احساس نامطلوب از خود می‌‏شود و دیگری، حذف بدبینی نسبت به خود و جنبه دیگر سازندگی نقاط قوت، مثبت و آموختن راههایی […]

  نقد و بررسی‌ها

  هنوز نقد و بررسی‌ای وجود ندارد

  دیدگاهتان را بنویسید

  درباره ما

  مرکز مشاوره خورشید یکی از مهم ترین و بهترین مراکز مشاوره در اصفهان می باشد

  راه های ارتباطی

  آدرس مرکز

  اصفهان،سه راه حکیم نظامی،ابتدای خیابان ارتش به سمت فلکه ارتش،ساختمان خورشید

  شماره تلفن

  031-36257436

  شماره تلفن

  09137533407

  ادرس ایمیل

  info@khorshid-psychology.ir

  طراحی توسط : شرکت فناوری اطلاعات تابان مهر اصفهان