ده خطای شناختی

 • ۰۹ آذر ۱۴۰۱

 • تعداد نظرات: 92

 • تعداد بازدید: 77

 • مدیر سایت

 • ده خطای شناختی

  ده خطای شناختی مسبب روحیات منفی

  اغلب کسانی که این خطاهای شناختی را مطالعه نموده اند معتقدند که این معلومات زندگیشان را متحول کرده است. با این حال توجه داشته باشید که در بسیاری از مواقع افکار منفی سالم و بجا هستند تشخیص افکار سالم از ناسالم و اینکه چگونه با موقعیت های به راستی منفی بر خورد واقع بینانه داشته باشیم به همان اندازه، رهایی از افکار و احساسات مخدوش اهمیت دارد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید ، تا ده خطای شناختی عمده را باهم بررسی کنیم …

  1. تفکر هیچ یا همه

  اولین خطای شناختی ، تفکر هیچ یا همه چیز است . در این خطا شما همه چیز را سفید و در غیر اینصورت سیاه می بینید، به نظر شما هر چیزی کمتر از کامل، شکست تلقی می شود .

  2.تعمیم مبالغه آمیز

  دومین خطای شناختی که به آن اشاره می کنیم ، تعمیم مبالغه آمیز است . در این خطا هر حادثه منفی و شکستی را  شکستی تمام عیار و تمام نشدنی تلقی می کنید و آنرا باکلماتی چون هرگز و همیشه توصیف می کنید. (من همیشه بدشانسم) و…

  3.فیلتر ذهنی

  خطای شناختی فیلتر ذهنی آن است که شما تحت تاثیر یک حادثه منفی همه واقعیتها را تار می بینید. به جزئی از حادثه منفی توجه دارید و بقیه را فراموش می کنید. شبیه چکیدن قطره جوهر که کل بشکه آبی را کدر می کند.

  4.بی ارزش شمردن تجربه ها

  بی توجهی به امر مثبت با بی ارزش شمردن تجربه ها و کارهای خوب خود،  در این خطای شناختی شما اصرار بر مهم نبودن آنها ، یعنی کارهای مثبت و تجربیات خوب خود دارید. کارهای خوب خود را بی اهمیت میخوانید و می گویید هرکسی میتواند این کار را انجام دهد.

  5.نتیجه گیری شتابزده

  در نتیجه گیری شتابزده بی آنکه زمینه و دلیل محکمی وجود داشته باشد، شتابزده نتیجه گیری می کنید .(فلانی با من برخورد بدی خواهد داشت)(آبرویم خواهد رفت)(از عهده انجام این کار بر نخواهم آمد)

  6.درشت نمایی

  در خطای شناختی درشت نمایی از یک سو درباره اهمیت مسائل و شدت اشتباهات خود مبالغه می کنید و از سوی دیگر، اهمیت جنبه های مثبت زندگی را کمتر از آنچه که هست بر آورد می کنید.

  7.استدلال احساسی

  در این خطای شناختی فرض را بر این می گذارید که احساسات منفی شما لزوما منعکس کننده واقعیت هاست. (ازسوارشدن درهواپیما وحشت دارم، حتما پرواز با هواپیما بسیار خطر ناک است)

  8. بایدها

  در خطای شناختی بایدها شما انتظار دارید که اوضاع آنطورکه شما میخواهید و انتظار دارید، باشد. باید ها تولید تمرد می کنند و اشخاص تشویق می شوند که درست بر عکس آن را عمل کنند.

  9.بر چسب زدن

  در این خطای شناختی به جای اینکه بگویید اشتباه کردم به خود برچسب منفی می زنید و می گویید من بازنده هستم.
  این بر چسب ها (احمق ،شکست خورده، بازنده و…) منجر به خشم اضطراب و دلسردی وکمی عزت نفس می شود.

  10.شخصی سازی و سرزنش خود

  در این خطا شما خود را بی جهت مسئول حادثه ای قلمداد می کنید که به هیچ وجه امکان کنترل آن را نداشته اید. (زنی از آموزگار پسرش شنید که او خوب درس نمی خواند، با خود گفت: این نشان میدهد من مادر بدی هستم) شخصی سازی منجر به احساس گناه، خجالت و ناشایسته بودن می شود.

  نتیجتا ؛

  نمی شود در تمام لحظات زندگی شاد بود و یا اختیار کامل احساسات خود را دردست گرفت و نمی توان همیشه منطقی بود.
  همه نواقص و اشکالاتی دارند. ولی با مطالعه خطاهای شناختی ذکر شده و تشخیص افکار منفی سالم و ناسالم می توانید افکار خود را که منجر به احساسات بد یاخوب شما می شوند کنترل کرده و لحظات زندگی خود را خودتان به شادی و آرامش رقم بزنید…

  تيم مشاوره خورشيد
  اينستاگرام : khorshid_psy

  جهت دريافت نوبت حضوري و غير حضوري ميتوانيد با ما تماس بگيريد
  ۰۹۱۳۷۵۳۳۴۰۷ – ۰۳۱۳۶۲۵۷۴۳۶
  يا از طريق لينك زير، درخواست خود را بصورت انلاين ثبت كنيد تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس حاصل نمايند .
  درخواست نوبت بصورت انلاين

  دسته‌ بندی‌ ها :

  ده خطای شناختی

  ده خطای شناختی ده خطای شناختی مسبب روحیات منفی اغلب کسانی که این خطاهای شناختی را مطالعه نموده اند معتقدند که این معلومات زندگیشان را متحول کرده است. با این حال توجه داشته باشید که در بسیاری از مواقع افکار منفی سالم و بجا هستند تشخیص افکار سالم از ناسالم […]

  نقد و بررسی‌ها

  هنوز نقد و بررسی‌ای وجود ندارد

  دیدگاهتان را بنویسید

  درباره ما

  مرکز مشاوره خورشید یکی از مهم ترین و بهترین مراکز مشاوره در اصفهان می باشد

  راه های ارتباطی

  آدرس مرکز

  اصفهان،سه راه حکیم نظامی،ابتدای خیابان ارتش به سمت فلکه ارتش،ساختمان خورشید

  شماره تلفن

  031-36257436

  شماره تلفن

  09137533407

  ادرس ایمیل

  info@khorshid-psychology.ir

  طراحی توسط : شرکت فناوری اطلاعات تابان مهر اصفهان